Kaple sv.Kříže-Sněžná

SNĚŽNÁ

Německy: SCHÖNAU

Titul kaple: Sv.Kříže

Kaple sv.Kříže, poutní kostel je v těsné blízkosti.

16.09.1730 vydána arcibiskupská licence k postavení poustevny u kaple sv. Jakuba Apoštola u Kraslic. Přiložený latinský list loketského děkana a vikáře Jiřího T. Fasmanna (9. 9. 1730) uvádí, že pan Jan Jiří Seidl, vdovec a současně měšťan kraslický, dobrého a chvályhodného křesťanského života, člen třetího řádu františkánů při klášteře františkánů v Chebu (kde už 22. 05.1716 složil profesi), zamýšlí si postavit domeček při kapli sv. Jakuba Apoštola na vrchu Schönau u Kraslic, aby tam vedl poustevnický život.
(Národní archiv v Praze, Archiv pražského arcibiskupství (APA), C 16, 1730, IX-X, kart. 190).
Zasláno Dr.Ryšavým z NPÚ Plzeň.

snezna_02.jpgPokračování osudu této stavby je pravděpodobně následující: po 1.etapě, kdy sloužila jako lidské obydlí, se stává márnicí (2.etapa), kam byly ukládány rakve s nebožtíky, než byly pohřbeny na blízký hřbitov. Pro nesnadný přístup v zimě, muselo být pražskou konsistoří vydáno povolení k založení hřbitova u filiálního – sesterského - kostela ve Sněžné, protože farní hřbitov byl dole v Kraslicích. Po stavbě nového kostela Božího Těla v Kraslicích byly sochy z getsemanské zahrady přeneseny do této kaple (3.etapa). Po posledních opravách kostela a kaple během posledních 15 let kaple dostala současnou podobu s křížem z Jindřichovického kostela, kde tyto kříže byly dva (4.etapa). Kaple nebyla od silnice dříve vůbec vidět, protože byla zastíněna zdvojenou cihlovou stavbou pro hasičský a pohřební vůz. Po odstranění této poničené stavby dostal komplex kaple a kostela zcela jiný a krásně otevřený ráz.