Jdi na obsah Jdi na menu
 


Farní list postní-březen 2018 - 04

10. 3. 2018

FARNÍ list kraslické farnosti březen 2018 – 04

Postní svátost smíření: sobota 17.03. Bu 7:50, St 9:10; neděle 18.03. Ji 10:50 a Ol 14:00; středa 21.03. Ro 15:30; čtvrtek 22.03. Kr 17:00; jinak možnost dle domluvy.

                                                                           ---------------------------------------

Prezentace naší farnosti:

20.03.18 navštíví Obec Jindřichovice karlovarská hejtmanka. Půjde z její strany o informační návštěvu, nebo jistý druh loučení? Poslední důvod pro to, že se bývalá starostka Slavkova pí Vildumetzová rozhodla předat svůj úřad někomu jinému a ponechat si post v parlamentě ČR. Starostka obce Martina chce ukázat, mimo jiné i kostel sv.Martina. Zazní starobylé varhany, výklad i zpěv s modlitbou. Od ní je to krásné gesto. Jsme rádi, že můžeme poslankyni ukázat kostel před letošním ukončením oprav venkovní fasády. Obec každým rokem přispěla i finanční dotací. I tohle chci veřejně návštěvě sdělit. Totéž bych býval řekl paní hejtmance při její loňské návštěvě Kraslic. Jenže tam o to nebyl zájem a při tom kraslický kostel je perlou v pseudorománském stylu. Pokusím se požádat ji o 30min. pro návštěvu tohoto svatostánku. Vždyť Boží požehnání má spočinout i nad těmi, kteří rozhodují o naší budoucnosti.

Přidáte se k modlitbě na tento úmysl? Věřím, že takový dárek hejtmanka jistě neodmítne. Tím pomůžeme k morální obrodě národa; kritika nestačí!  pf  

-------------------------------------------

  Doufám, že POSTNÍ KASIČKA každého z nás už není prázdná! Pán čeká na náš skutek postní oběti, kdy si z lásky „k neznámému budoucímu obdarovanému“ něco odepřeme a hodnotu vhodíme do kasičky. Nezapomeňte - váš pater.  

--------------------------------------------------

O čem byste měli vědět.

Jedná se o současný pohled na stav v naší společnosti. Jakoby se vytrácela hodnota morálky (nevadí nám evidentní lži představitelů; postupný návrat těch, kteří zde vládli 40 let; neochota omluvit se, přiznání viny, touha po odpuštění; postupné čistky na různých úrovních). Před časem jsem vám řekl, že nemohu dát hlas a věřit tomu, kdo mi chce uškodit, obrat, kdo nectí dohody. Nemohl jsem proto volit ty, kteří chtějí zdanit církevní restituce. Nechápu, proč KSČM jedná o podpoře vládě s tím, který je obral o hlasy vlastních voličů; jde jim o moc? O pozice? To by bylo vysvětlení. Dále nechápu, že komunisté se dávají dohromady s multimilionářem. Jakoby se vytrácela zásadovost, vítězí kalkul, nevadí nám, že v jedné větě se na konci popře to, co se řeklo na začátku? Prý je nejlepší obranou útok. Co mi vadí: na jasnou otázku se odpovídá útokem, urážkou a vulgárností; vlastního vysvětlení se nedočkáte. Co mne potěšilo? Toto vyznání: Já jsem mu věřil(a). Zklamal mne. A zde lze spatřit naději! A co více: z chyb se může člověk poučit. Je to trpká pravda, ale účinná! Díky Bože za to, že jsem poznal svůj omyl, pomoz mé slabé víře v tebe! A ještě jedno je tak důležité: Člověče, nežij pod svou důstojnost! Jsi přece stvořen jako obraz Boží! Hledej pravdu, miluj pravdu! Pravda Boží vítězí! Kéž zvítězí i v našem národě! Snad jste poznali, o kom nahoře byla řeč! (A.B.)    Váš pater

           

?    ? Otazníky kolem Kaple sv.Vojtěcha na Glasbergu -  Skelné hory. ?     ?

   Jak jistě víte, tato kaple je nejstarší církevní stavbou v samotných Kraslicích. I mně bylo divné, že tato stavba, nebyla nikdy v hledáčku NPÚ (Národního památkového ústavu). Teprve pracovnice MěÚ Kraslice pí Hoznourová začala kolotoč kolem zapsání této kaple do seznamu kulturních památek. Pro informaci: naše ŘKF má ve správě 11 kostelů a 3 kaple. Které stavby spadají mezi kulturní památky? Kraslice k.Božího Těla, Sněžná sv.Jakub, Jindřichovice sv.Martin, Oloví sv.Michael, Kostelní sv.Jiljí, Přebuz sv.Bartoloměj, Krásná Lípa sv.Josef, Sněžná Kaple sv.Kříže. Devátou bude kaple sv.Vojtěcha.

  Nejprve musí být stavba za kulturní památku prohlášena (pod rejstříkovým číslem); poté bude určen rozsah opravy, dále požádáme o závazné stanovisko (žádost je odeslána na MěÚ Kraslice, odtud do Lokte na NPÚ) a teprve po jeho dodání lze žádat o státní dotaci (buď z Havarijního programu nebo z ORP3). Souběžně musí být vyhlášeno u většího rozsahu prací výběrové řízení. Samozřejmě, že firmy dodají Stavební rozpočet, který se spolu se smlouvou dokládá k žádosti, pokud je tato kladně vyřízena (ať je tato podána na Ministerstvo kultury, či na Karlovarský kraj).

  Do této doby na kapli nesmíme provádět žádné úpravy! Samozřejmě, že jsem se snažil ze všech sil, aby tato stavba nebyla zapsána jako kulturní památka! Vše bylo marné! Z toho je jasné, že není vůbec lehké se pouštět do jakékoliv opravy! A pokud by se někdo ptal, co jsem zde 25 let dělal, tak nyní má „jakous-takous“ představu. Kromě aktivit, které plynou z mé kněžské služby. Pokud bychom cokoliv na kapli prováděli, musí o tom rozhodovat NPÚ a odbor na MěÚ Kraslice. Není možné něco udělat, a pak žádat o dotaci! Každý zásah je pokutován! Šťastný člověk, který nemusí jít touto křížovou cestou. Též díky za každého „Šimona Kyrenského“, který pomůže! Jinými slovy: postní skutky jsem jako kněz konal každoročně po celý rok - 25 let.   pf

dscn1087.jpg

​Místnost v suterénu - čeká i na děti.............

  Třetí sobota v měsíci březnu, která se blíží, připadá na sobotu 10.03. V 16:00 se sejdeme na kraslické faře v suterénu. O jaké setkání jde? Setkání s dětmi! Psal jsem o tomto úmyslu v posledním FL 03. Někdy začít musíme – a jak jinak, než s pomocí Boží! Se smutkem jsem konstatoval, že se dosud NIKDO neozval a neprojevil zájem přivést děti či pomoci při setkání. Došel mail nikoliv z naší kraslické farnosti, ale z Lubů!! Prosím o pomoc! Dáme i finanční zajištění; nač jen opravovat kostely, kaple; PRO koho? Snad jen tak namátkou a promiňte mi, že píši takto otevřeně: děti mají v naší farnosti: Miloš a Monika, Petr a Romana, Kája a Monika, Libor a Jana; Josef, Petr a určitě se najdou i jíní. Bylo by hezké si 1x za měsíc udělat společné sobotní odpoledne – třebas za čas na farní zahradě nejen v Kraslicích, ve Stříbrné; vyrazit si do přírody s Dr.Petrem Rojíkem i s Milošem Bechyně na Sněžnou, Hartenberg….A představte si tu senzaci: vytáhli byste i starého „křečka“ – mne – do přírody! Že by se zázraky nestávaly? Že by se přidali i Eliška, Jan a Josef z kraslické fary?  pf

 
 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< červen / 2019 >>


Statistiky

Online: 2
Celkem: 221335
Měsíc: 4069
Den: 101