Jdi na obsah Jdi na menu
 


Farní list září 14

RNÍ list kraslické farnosti září 2018 – 14

Pořad bohoslužeb a akcí viz na druhé straně dole.

Je všechno jenom náhoda?

Nedávno se objevil v Kraslicích bývalý pan primář František Vlček, který nyní působí v Hospici sv. Jana Nepomuka Neumanna v Prachaticích. V Ročence 2017 se ve svém článku zamýšlí nad „vyhořením“ lékařů, sester, kteří slouží lidem v úplném závěru života. Ono „vyhoření“ může potkat každého z nás: mne kněze, stejně jako vás, kteří marně bojujete s nezájmem ve vlastní rodině, nebo v zaměstnání, kde má zelenou patolízalství, nechuť vám poděkovat atd. Jako by se jednalo o boj s větrnými mlýny. MUDr. Vlček vzpomíná na chirurgii, kde mnohým z nás úspěšně odoperoval to či ono, kdy jsme ho mohli potkávat a říci: DÍKY, kdy nás viděl se zas usmívat apod. Jenže on teď 5 dní v týdnu vidí své pacienty, kteří čekají na smrt. Někdy i během 5 dní zemře i více lidí; zde nevidí všechno to, co zažíval, když byl mezi námi. Jistě i námi zatřásla zpráva o skonu Štefana Šoltéze, člověka, který mezi námi byl jako „sluníčko“, který se popral i s nemocí. Prostě setkávat se denně se smrtí NENÍ lehké. Člověk touží ŽÍT, být šťastný, rozdávat radost, být užitečným. Z pohledu pacientů v Hospici je i úsměv velkou pomocí; stejně jako podání ruky, pohlazení, vlídné slovo či podaný lék na utišení bolesti. Lékař, sestřička, kteří „nevidí“ úspěch a pokrok v léčbě, kdy den ve službě vyčerpává, může vést skutečně k vyhoření. Pan primář, pro mne jím stále je, hledá pomoc ve střídání oddělení, ve dnech volna, kdy si tito nabíjejí znovu své „baterky“. Vracím se k sobě: kde beru naději, že kostely, které tady s vámi opravuji, budou „někdy“ objeveny a naplněny? Čerpám ji z příslibu Pána a jeho přítomností ve svátostech: Jsem s vámi až do skonání světa! To platí i pro skon – smrt člověka. Doprovázet životem unaveného, těžce zkoušeného člověka v naději, že jej po osudové hodince nečeká uzdravení, ale setkání s živým Ježíšem, život bez bolestí a loučení, naděje na setkání se svými blízkými – to přece není k zahození! Čas loučení se s tímto světem a těšení se na svět boží – tuto naději, kdo má, je BOHATÝ. A kdo tuto naději předává a svým životem naplněným láskou a slitováním doplňuje, je životně důležitý! Na posledních chvílích záleží: skonat uprostřed klidu, lásky; to nabízejí Hospice! Pan Štefan byl sakristie-uklid.jpgv neděli na poutní mši sv. v Kostelní, byl u sv.přijímání, poseděl se svými přáteli Boženkou, Annou, Marcelem při pohoštění před kostelem, pak cestou v autě se všichni smáli. K večeru si ještě došel s Boženkou na 3 černá piva. Na otázku, proč černá? Kdo ví, co zítra bude, řekl. V noci, kdy venku byla černá tma, usnul; kolem půlnoci, ve spánku odešel k Pánu Bohu a tam se znovu probudil…. Přejme nejen jemu, ale všem dobrým lidem, důstojný odchod z této životní pouti, která nekončí jinde, než v náruči Boží. Ať se smí znovu setkat se všemi krásnými lidmi. To si přejme také navzájem. A co s lidmi zlými? Prosme, ať si uvědomí, že bez víry se nelze líbit Pánu; je to logické: Chci-li něco od Boha, pak v něho musím věřit a aspoň někdy mu i dělat radost dobrým životem.   pf

Přání Štefana: Mějte se, jak chcete! Hlavně dobře!  A to přeji já i vám všem!

25 let plzeňské diecéze – společná pouť v TEPLÉ.

Bus odjíždí v 7:15 z Kraslic (od kostela), 7:30 z Rotavy (sídliště + u kominíka), 7:45 z Jindřichovic (u kostela), cca 8:05 ze Sokolova (aut. nádraží) 8:15 od Michala) do Teplé. Začátek 9:45 v klášteře u kříže. 10:00 v kostele katecheze pro dospělé. 11:00 Modlitba za diecézi v kostele. 12:00 občerstvení, presentace farností. 12:15 koncert. 13:00 křížová cesta. 13:30 předání ocenění v modrém sále. 14:30 mše sv., poté požehnání členům Pastorační rady. 15:45 zakončení pouti. Samozřejmě si můžete vybrat: zdarma návštěvu klášterní knihovny či prohlídku jiných aktivit. Těším se, že si pro tento společně prožitý den uděláte čas a budeme spolu i děkovat u hrobu bl.Hroznaty, kterého ctíme! Za bus od vás nechci ani halíř (ty stejně už neplatí – bude to ode mne dárek). Jsem zde mezi vámi víc než 25 let; divím se, že jste to se mnou vydrželi! Původně jsem z Praskoles, kde jsem působil 18 let, chtěl pomoci katolické církvi v Německu; i zde měli tenkrát nedostatek kněží. Ale zdejší lesy, německý živel a vaše láska, mne přesvědčily, že jsem dobře udělal! Proto budu rád, když pojedete! Váš pf

A kdo z vás by si chtěl očistit duši – zpovědníků bude dost! Návrat kolem 18:30.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

kond.plyn.kote-3l.jpgDalší přání se plní! Ve dnech 3.9. a 4.9. proběhla výměna plynového kotle za kotel kondenzační na faře v Kraslicích za 126.219Kč. Tuto výměnu nám uhradila řezenská diecéze; jsme za to vděčni i díky partnerské farnosti Neutraubling. Šindelovou střechu kostela v Kostelní vyspravuje i natírá horolezec pan Abrhám. Dále přes zimu zasíťujeme obě zdejší mříže provazovou síťovinou, kterou jsem viděl v sobotu před týdnem na Loretě u Chebu. Možná, že ji použijeme i jinde, (našel se mrtvý ptáček jak v kostele ve Stříbrné, tak i na kůru v Bublavě). To byl zásadní problém pro německé rodáky v Kostelní! Zde se sice žádná mrtvolka nenašla, ale zůstaly zde po „jejich návštěvě stopy trusu“. Také voda pro zalévání bude zajištěna: 2 barely na 1.000 litrů ze Sametexu za 2tis.Kč postačí na zalévání.

Postavíme je za kamennou zeď vedle kostela sv. Jiljí. Bude k nim lehký přístup zepředu a velká železná nádrž na horním konci zmizí; stejně k ní nebyl v poslední době přístup. Pohoštění z rukou rodiny Šveců bylo příjemným překvapením. 

------------------------------------------------------------------------------------

14.09.pá – 17:00 Hausberg Kraslice!  15.09. so – Bublava a Stříbrná odpadá!!

15.09. so – SPOLEČNÁ POUŤ do Teplé – viz zvlášť

Další Setkání dětí bude 22.09. v 16:00 na kraslické faře! POZVĚTE, PROSÍM, DĚTI ZE SVÉ BLÍZKOSTI! Díky!!!  pf   

28.09.pá – Rotava kostel KONCERT - 100-let české státnosti (harfa + soprán)

29.09. so – 14:00 Přebuz, pak 15:30 Krásná Lípa (mše sv.)

29.09 so – 11:00 poutní mše sv. OLOVÍ kaple ke cti sv. Michaela arch.

30.09.ne – 14:30 GROTTE Oloví – poutní mše sv.

------------------------------------------------------------------------------------

KONTAKT: ŘKF Kraslice, Kpt. Jaroše 321/2 Kraslice; mobil: 724 204 702

www.farnostkraslice.estranky.cz email: fara.kraslice@seznam.cz

 
 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< červen / 2019 >>


Statistiky

Online: 3
Celkem: 221341
Měsíc: 4069
Den: 104