Jdi na obsah Jdi na menu
 


Poslední Farní list 2017-20 naší kraslické farnosti

19. 12. 2017

FARNÍ list kraslické farnosti prosinec 2017 – 20

Bohoslužby, setkání o vánocích a na Nový rok 2018.

24.12. neděle Půlnoční16:00  Oloví fara kaple; 19:45  Kaple Horní Nivy; 21:00 Jindřichovice (3 části z Rybovky + 2 vložky); 22:30 Rotava; 24:00 Kraslice Rybova mše vánoční–VIVAT MUSICA

25.12. po-Hod Boží vánoční: 09:00   Bublava; 10:30 Stříbrná; 14:00Přebuz;

15:00   Krásná Lípa; 17:00   Sněžná Rybova mše vánoční–4 části.

26.12. út-sv.Štěpána;  08:00 Rotava;  09:30 Kraslice;  11:00 Jindřichovice;

14:30 Oloví fara; 16:00 kaple Mezihorská.

31.12. ne-Svátek Sv.rodiny, Poděkování za r.2017, Nový rok  09:00 Bublava;

10:30   Stříbrná;15:00 Jindřichovice;16:00 Rotava;17:00 Kraslice zimní kaple.

01.01.2018 po-Nový rok Slavnost Matky Boží Panny Marie:

10:00 Rotava; 14:30 Oloví fara; 16:00 Kraslice-kostel! (před ohňostrojem)

___________________________________________________________

Vánoční čas může mít náplň nejen štědrosti či betlémské idyly. K tomuto se vrátíme. Nejprve k první zkušenosti: k vánocům může patřit i pohřební rozloučení – letos 9.12. Tomík z rodiny Jarmilky a Vladimíra Korbelových (pravnouček), nebo paní Renata Gottfriedová 15.12. Kolem vánoc se odehrála mnohá bolestná loučení! A to mne–a snad i vás-může obohatit! Sv.Jan Křtitel v adventní době vybízí: Urovnejte cesty Pánu;  hory snižte, údolí vyplňte! Jako když se staví silnice. Ale co se stane, když „hora či propast“ je příliš vysoká či hluboká? Při úmrtí milované bytosti? To se nedá jen tak vyřešit! Napadlo mne: horou bolesti může vést „TUNEL“, který nás povede do dalších dnů=vždyť i Ježíš byl v hrobě, ve skále, v hoře; On zná cestu, jak se dostat VEN! A propast můžeme překlenout „MOSTEM“, křížem; druhý břeh je dostupný právě vodorovným břevnem! Po něm přejdeme do Boží věčnosti za pomoci a doprovodu Ježíše Vzkříšeného! PROTO je tak důležité mít s tímto Pánem života i smrti vřelý vztah! Odevzdáme své nejbližší nyní o vánocích opět tomuto Ježíši? Když ano, uklidní se naše duše a vánoce se stanou i pro nás dobou RADOSTNOU!  A pokoj lidem dobré vůle! Proto nesmí chybět ani začátek: Sláva na výsostech Bohu!“ Klid nezískáme jen sami BEZ BOHA! Proto všem přeji: Bůh ať prozáří tyto dny! Ze stejného důvodu jsme se sešli při setkání v aule LŠU Kraslice; při akci:Zapalte svíčku. Ze stejného důvodu si děti zažehly své svíce od adventního věnce v kostele v Rotavě, aby toto světlo donesly k vánočnímu stromu před radnicí;  též  Vánoční strom v Oloví byl požehnán za účasti „živého Betléma“ (z dětí)! Jen těžko pochopíme, my křesťané, že se v Kraslicích rozsvěcoval vánoční strom bez požehnání na Slavnost Krista Krále, týden PŘED začátkem doby adventní! I v Praze se vánoční strom rozsvítil o 1.neděli adventní (tj: 3.12.) a ne o neděli 26.11.2017-týden dopředu–jako v Kraslicích! To snad pro r.2018

Otče náš a Sv. Otec František

Na první pohled protiřečení, PROBLÉM: je tomu ale opravdu tak? O CO JDE ? Svatý Otec František, který se stýká s málo věřícími ale i nevěřícími, by rád všem přiblížil základní modlitbu církve- modlitbu Ježíšovu, kterou nám dal On sám na výzvu svých pomocníků, následovníků, apoštolů: NAUČ NÁS SE MODLIT! Co vlastně papež řekl v době, kdy mnozí uvádějí JINÉ v POKUŠENÍ (ať už nosit na těle bomby, či volit populisty atd.)? Modlitba Páně Otčenáš by se měla změnit v tomto textu: „A NEUVEĎ NÁS V POKUŠENÍ“. Jakoby Bůh Otec nás uváděl v POKUŠENÍ…. Přijměte dvě vysvětlení–s dovolením: za 1.- má moudrá babička Elizabeth položila u nás doma v Drmoulu v chodbě malý balíček z červených pětikorun; po 14 dnech jej tzv.objevila: „Á, tady to je! Já to tak hledala!“ Vzala balíček bankovek, jala se je přepočítávat. To mi tehdy bylo velmi divné! Po přepočítání se na nás oba, Pavla a mne-Petra- vítězoslavně podívala: „Žádná nechybí!“ Pro ni to bylo znamením, že ani Pavel-můj bratr- ani já, jsme NIC neukradli!!!! Babička nás „pokoušela - zkoušela! Jakou radost měla, že jsme obstáli! A 2.důvod? CO následuje: ALE ZBAV NÁS OD VŠEHO ZLÉHO! Když to spojíme, nalezneme vysvětlení pro první tzv.“pokušení“. Pane, který nás chráníš, vedeš a miluješ, zbav nás i každého zla! Chraň nás, ať nás NIC neuvádí v pokušení!“ Buď naší záštitou, pevnou hrází, hradem! Pak se vlastně nemusí ani nic měnit, jen to správně vysvětlit - i málo věřícím… pf 

Poděkování všem!

Pro oslavence nebývá lehké projevit vděčnost a nikoho neopomenout. A to je právě problém vašeho patera! Opravdu nevím, komu více poděkovat: ať je to Anička Ž., která se postarala nejen o krásnou oslavu po jubilejní mši sv. v Severce 15.12.2017. Nádherné a překvapující! Díky, že jste si udělali čas v adventním „forfu“. Ale vše musí přece začít v kostele! Díky Bohu, díky kněžskému společenství u oltáře (gen.vikář mons.Jiří, vikář domažlický P.Míra, sokolovský farář P.Petr, chlumský P.Milan, P.Ferdinand, P.Ralf – sousedi ze Saska a evang.pastor Andreas). Díky za varhanní doprovod Alici L., díky všem, kteří přispěli na pohoštění! Chtěl jsem vše uhradit (cca 10tis.Kč). Tohle se mi opravdu ještě nestalo: vyšel jsem naprázdno díky vašim příspěvkům! Také dík, že jste svůj páteční čas věnovali společnému díkůvzdání za 45-letou kněžskou službu mezi vámi. Slibuji, že vám to u oltáře nikdy nezapomenu. Den svého kněžského svěcení jsem mohl oslavit v Bochově na faře adventní obnovou. Měl jsem 2 přednášky, třetí byla při mši svaté. Váš dar, růžový ornát, jsem poprvé použil při mši sv. v kapli, kterou na této faře zřídil můj nejmilejší vzor: P.František Kolanda, zpěvák, šprýmař a kněz otevřený každému, kdo upřímně hledal Pána Ježíše. A také na 3.neděli adventní – což zažijete! Červený ornát - dar mých spolubratří v kněžské službě - si obléknu na svátek sv.Štěpána. Za službu v Bochově jsem dostal mariánskou kněžskou štolu s Pannou Marií Čenstochovskou. V posledním balíčku jsem našel třetí kněžský ornát bílé barvy. Takže ještě jednou díky za vše!! pf

 
 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< červen / 2019 >>


Statistiky

Online: 2
Celkem: 221339
Měsíc: 4071
Den: 102